ZAWOJA

ZAWOJA I OKOLICE

SONY DSC Zawoja jest miejscowością wypoczynkową, położoną w Beskidzie Wysokim u stóp Babiej Góry – najwyższego szczytu Beskidów. Wielkie bogactwo zieleni, duża ilość lasów, wyjątkowa malowniczość, tereny rekreacyjne wszystko to składa się na walory tej ziemi. Walory te już od wielu lat zwracały powszechne zainteresowanie ku Zawoi jako miejscowości letniskowej, a następnie również uzdrowiskowej – polecanej szczególnie dzieciom i młodzieży. Poprzez duże zalesienie otaczających Zawoję wzniesień, tworzy się tu klimat o korzystnych dla zdrowia składnikach.
 zawoja-i-okolice-02 Zawoja to nie tylko przyroda, to także człowiek i wszystko to co stworzył. Najstarsze z zachowanych zabytków pochodzą z wieku XIX. Na uwagę zasługuje drewniany kościół w Zawoi Centrum z 1888 r., murowana kaplica w Policznem z ludowymi  świątkami  w  ołtarzu,  drewniana  karczma i zajazd  z podcieniami z 1836 r. w Zawoi Centrum. W Zawoi Czatoże podziwiać można zespół zabytkowych piwnic oraz dzwonniczkę loretańską, na Markowych Szcawinach Muzeum Turystyki górskiej, a  w  Zawoi  Przysłop  obok  klasztoru  oo.  Karmelitów Bosych nowoczesną elektrownię wiatrową.
  Skansen budownictwa babiogórskiego ze zbiorami przedmiotów użytkowych i rękodzieła ludowego, to nasza furtka do początku wieku w Zawoi. Korzystne walory klimatu, znaczna liczba dni pogodnych, otoczenie rozległych lasów – wszystko to  stwarza Zawoi warunki renomowanej miejscowości wypoczynkowej, a obfitość i długie zaleganie śniegu oraz dobre tereny narciarskie umożliwiają pełny wypoczynek i regenerację sił również w okresie zimowym.
 SONY DSC Największym atrybutem Zawoi jest masyw babiogórski wraz z bogactwem i różnorodnością przyrody. Wysokie walory natury zostały uznane przez utworzenie w 1954 r. Babiogórskiego Parku Narodowego, który należy do światowej sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Zawoja – oprócz malowniczego położenia w Beskidzie Wysokim u stóp Babiej Góry posiada bardzo dobre połączenia komunikacyjne, dzięki temu staje się bardzo dobrą bazą wypadową do okolicznych miejscowości a jest co oglądać.
 zawoja-i-okolice-05 W programie, który proponujemy i realizujemy z powodzeniem od wielu lat każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo często odwiedzamy naszych sąsiadów po drugiej stronie Babiej Góry. W Zubrzycy Górnej w Orawskim Parku Etnograficznym zebrano piękną ekspozycję budownictwa regionalnego Orawian. Ciekawostką związaną z tym skansenem była wizyta reżysera Jerzego Hoffmana, który kręcił tu zdjęcia do filmu ,,Ogniem i mieczem”. Jadąc dalej na południe już po krótkiej chwili podziwiamy piękne panoramy polskich Tatr.
 zawoja-i-okolice-06 Naszym celem jest położone u ich stóp Zakopane. Spacer Krupówkami, zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego, wejście do Doliny Kościeliskiej, wyjazd na Gubałówkę to tylko niektóre atrakcje tego miasta. O “papieskich kremówkach” słyszał już chyba każdy Polak. Na ich degustację jedziemy do Wadowic – rodzinnego miasta Karola Wojtyły. Podczas tej wizyty spędzamy kilka chwil w kościele w którym otrzymał chrzest, a także w   domu w którym spędził pierwsze 18 lat swojego życia.  Obecnie w domu tym znajduje się ciekawa ekspozycja dotycząca Papieża.
 zawoja-i-okolice-07 Po drodze do Wadowic zatrzymujemy się w Suchej Beskidzkiej mieście, które od XVII w. było siedzibą właścicieli dóbr ziemskich do których należała m.in. Zawoja. Właśnie z tego okresu pochodzą największe atrakcje tego miasta. Zwiedzanie zaczynamy od wizyty w renesansowym zamku zwanym “Małym Wawelem”, potem wizyta w drewnianej karczmie z XVIII w. znajdującej się przy miejskim rynku. Do niej ponoć diabeł zwabił podstępnie Pana Twardowskiego, “a karczma ta Rzym się nazywa”.
 zawoja-i-okolice-09 Z Zawoi można się też wybrać do Niedzicy w Pieninach, która łączy w sobie ciekawą przeszłość historyczną, w postaci Zamku stojącego na straży ,,Bursztynowego szlaku” z nowoczesnością, którą reprezentuje zapora wodna na Dunajcu – bardzo ciekawy przykład budownictwa hydrotechnicznego. Na spotkanie z przeszłością można też pojechać do Krakowa. Przez Bramę Floriańską na Rynek, Kościół Mariacki i Sukiennice, potem ulica Kanonicza i już jesteśmy na Wawelu.
 zawoja-i-okolice-10 Będąc w Zawoi można się też wybrać za granicę do naszych   południowych     sąsiadów    Słowaków. Na Słowacji zwiedzamy Orawski Podzamok – wspaniałą warownię wybudowaną na skale wśród lasów. Pojechać można także do Demianowskiej Doliny by zobaczyć   wspaniałe jaskinie, a w pobliżu wykąpać się w basenach termalnych. Godny polecenia jest również “żywy skansen” w Zubercu, gdzie w malowniczej dolinie odtworzyno wioskę z przed lat.